Podologie

Podolog-lekar umi zjistit, kde je hlavni pricina potizi, zda v noze same ci v problemu, ktery je preneseny odjinud z tela.Proto podologicke vystereni neznamena jen vysetreni nohou. Je to take vysetreni stoje (jak stojime, ne ve stoje, byt ve stoje to je), vysetreni stoje na dvou vahach, plantoskopicke vysetreni na sklene desce, plantograficke vysetreni, vysetreni na tenzometricke desce, vysetreni chuze pripadne behu kinesilogicky s kamerou. Znamena ale take vysetreni celeho tela metodami klasicke mediciny, chirodiagnosticky a neurologicky. Reseni problemu se vetsinou neobejde bez stanoveni cvicebniho programu, bez podpory individualne vybranymi a individualne korigovanymi (postupne, v nekolika fazich, plnou korekci a okamzite zadna noha nesnese) vlozkami do bot.

Nejlepe je ovsem temto potizim predchazet. Jak? Predevsim navstevou podologa co nejdrive po prvnim roce zivota. To vetsinou nezvladneme sami, musi pomoci rodice s dostatecnym nadhledem ci spatnou zivotni zkusenosti (treba s nohama). Nutne jsou ovsem dalsi pravidelne navstevy podologa po cely zivot. Individualni je pouze minimalne nutny interval mezi temito navstevami. Podpora nohou pomoci vlozek do kvalitni obuvi by mela byt samozrejmou. Specialni vlozky i pro velmi male nohy existuji. Ale pozor! Take je nutne dusledne dodrzovani spravne ergonomie ve vsech zivotnich situacich, pri praci, pri odpocinku i pri sportu, pravidelne kazdodenni telesne cviceni zamerene na udrzovani spravne funkce svalu a kloubu, pravidelne sportovani aerobniho charakteru. Ze stejnych duvodu, ale take pro dobrou kondici srdecniho svalu a cev, metabolizmu a v neposledni rade i psychiky! Chuze bosou nohou po oblascich ci v trave je sice take velmi vhodna, take kazdodenne, ale ne dlouhodobe, mela by byt v intervalech v minutach, pouze jake reflexni lecba. Delsi stani a chuze bez spravne podpory jen zvyraznuje nase vrozene (u nikoho neni idealni) postaveni nohy, jeho vady a jeho asymetrie, samozrejme s jejich naslednym negativnim vlivem na cele telo.Tahle komplexnost je velmi nutna. Nohy (jejich anatomicky tvar a funkce) ovlivnuji cele telo, ale take porucha funkce kloubu ci svalu tela zase narusuje statiku tela a nasledne funkci svalu, kloubu a vazu, az s nasledkem na stav nohy! Docilit spravne korekce postaveni a funkce nohy, dat do poradku funkci kloubu svalu celeho tela a uvest vse do souladu, aby nejen nohy byly spokojeny, to umi pouze dobry podolog.

Profesionalni spotovci (a samozrejme jejich lekari, fyzioterapeuti a maseri) prvni objevili nutnost dobre podpory nohy pri zatezi sportem, prvni pocitili jak je prijemne sportovat s dobre korigovanym vedenim nohy, prvni zjistili preventivni vliv spravnych vlozek do bot. Lide, kteri nesportuji vubec ci sportuji jen kondicne se vsak bez stejnych vlozek neobejdou take (vlozek je ovsem vice typu pro ruzne druhy zateze a pro ruznou obuv, take pro ruzne tezke a ruzne nemocne lidi), rozdil je pouze v dobe trvani zateze beznou chuzi a normalnim zivotem bez sportu. Termoplasticke vlozky do bot stoji v soucasne dobe od 850 do 1390 Kc. Dle vyrobce by mely vydrzet adekvatne, jako dvoje kvalitni boty.


Kdo nejčastěji podologa vyhledává?

Samozrejme lide s bolestma paty, Achilovy slachy, s tzv. Halluxem. Ale take lide, kteri prodelali snad vsechna mozna vystreni a nezjistili pricinu bolesti kolene, trisla, dolnich zad. Navstevnikem podologa by vsak mel byt kazdy clovek, nase telo neni puvodne urceno pro chuzi na dvou nohach, neni urceno pro celodenni vysedavani (je jedno, zda u pocitace ci jinak) Po staleti byla nase tela zvykla na pravidelnou zatez pohybem a praci. Prave pohybovy rezim, denodenni chybi nasi telesne schrance nejvice.

Pětiprsty, minimalistická běžecká obuv, běhání naboso!


Je to nyní velká móda mezi běžci. Existují propagátoři i odpůrci.

Jedná se vlastně o" rukavice na nohy". Proto neposkytují žádnou podporu noze a nožní klenbě. Poskytují pouze ochranu kůži proti přímému kontaktu s terénem. Proto jako reflexní léčbu pomocí chůze či běhu prostřednictvím dráždění plosky nohy nerovným terénem, chůzí či během v písku či jemném štěrku,případně během v lese, je lze absolutně doporučit. Pro delší chůzi či běh jsou vhodné pouze pro minimum lidí. Málokdo se narodil s vrozeným ideálně symetrickým postavením nohou, kotníků ve vertikální ose, postavením celých dolních končetin beze sklonu k typu O či X. Bohužel pro 99 procent lidí platí to, co již mnohé výzkumy na renomovaných universitách dávno a opakovaně prokázaly. To, že naše nohy díky vrozené malé či větší asymetrii nejsou vhodné pro chození bez adekvátní podpory botou.... I malá asymetrie v postavení nohy změní reakci svalů lýtka a následně celého těla na každý jednotlivý krok.

Proč tedy to nadšení běžců z těchto minimalistických bot? Musíme odlišit dvě stránky věci. Vliv svalů nohy a lýtka na celý organizmus je nesporný. Nejen svalová reakce pánve, nejen změny v symetrii a délce dolních končetin. Je to vliv biomechaniky, propriocepce a senzomotoriky. Každý krok díky této nejenom svalové reakci naše tělo ovlivňuje. Korekce postavení nohy a kotníku, vedení nohy při chůzi může našemu zdraví významně pomoci. Čím více a lépe však korigujeme, čím více pak následně zatěžujeme nohy chůzí a během, tím méně povzbuzujeme k funkci malé a drobné svaly nohy. Ale pozor , nyní mluvíme o krátkých svalech nohy a chodidla. Sem patří minimálně 28 relativně malých svalů na jedné noze.Dle funkce by bylo možno mezi ně počítat ještě dalších 12-18. A tyto svaly jsou správnou podporou kvalitní botou a individuálně vytvořenou stélkou v ní šetřeny a následně ochabují, ztrácí sílu a funkci.
Proto sportovci a zvláště běžci, kteří naběhali stovky až tisíce kilometrů cítí po krátkém používání tohoto druhu bot pouze příjemné reakce nohou. Svaly, které existovaly, ale nefungovaly správně , náhle ožívají. To nelze necítit.
Pokud však tito sportovci budou používat pouze tento typ bot, případně budou běhat přímo bosky, tento pozitivní efekt bude slábnout.Opět naskočí vliv toho, že máme pouze dvě nohy, konkrétní vrozené , často asymetrické postavení nohou a kotníků.....a to ovlivňuje nejen nohy,ale i tělo.
Zpět k pětiprstům. Tyto výše uvedené aspekty funkce obuvi opravdu nemohou splňovat. Přesto se jedná o vynikající pomůcku. Jak jsem již uvedl, mezi speciální cvičení , která vedou k procvičení více svalů nohy mohou pomoci právě pětiprsty. Nikdy však způsobem běhu na delší vzdálenosti. Vždy by se mělo jednat o kratší výběhy , případně pouze procházky v době trvání - v minutách, nikoliv desítkách minut. Souhrn takových proběhnutí však může za den dát sumu až 50 minut. ..bez rizika poškození. Rozděleně do minimálně 5 ti intervalů se však o přetížení nejedná..
Speciální cvičení na drobné svaly nohy, aniž mluvíme o sensomotorice a propriocepci existuje i v ČR léta. Nejzajímavější přístroj předvádí v Hradci Králové MUDr. Havrda- PODOGYM. Není to však jediná možná pomůcka.
Na závěr bych chtěl zdůraznit: NOHA je prostorový útvar, má svoji architektoniku, nohu nelze jen odizolovat od kontaktu s povrchem, na které chodíme či běháme. Je třeba nohu podepřít a případně( což je bohužel častější než si myslíme) korigovat vrozené či poúrazové asymetrie. Vliv této správné podpory není jen na nohu samotnou. Na funkci nohy při pohybu, při došlapu reagují svaly lýtka..a následně celé tělo. Na nohu má zase vliv stav statiky těla...máme přibližně 233 kostí v těle a ty jsou správně funkčně propojeny. Bez udržování jejich souladu se však nikdo neobejde. Nebudeme li se věnovat i drobným svalům nohy, čeká nás negativní následky až po opravdu tisících kilometrech chůze a běhu, případně ve stáří. A to je fakt.